Při konstrukci vlastního anténního systému se spousta lidí zabývá velikostí útlumu jednotlivých prvků.


Je to až tak důležité?
 


Není to až tak kritické - rozdíly mezi značkovými a neznačkovými koaxiálními kabely nejsou nijak drastické a proto je zbytečné nakupovat nějaké super kabely po 25 nebo 30 Kč za metr.

Obecně se stačí řídit materiálem jádra - horší je CCS což je vznešený výraz pro poměděnou ocel nebo v lepším případě slitinu která se snaží připomínat měď

Lepší je celoměděné jádro označované většinou CU.

Hodnota útlumu záleží na přenášené frekvenci, ale průměrně mají CCS kabely útlum cca 0,4 dB a CU kabely cca 0,3 dB takže na 10 metrech vedení je rozdíl pouhý 1 dB význam použitého kabelu je tedy přímo úměrný potřebné délce - čím větší délka tím kvalitnější kabel potřebujete - větší délka - rozumějte 50 a více metrů

Dalším zdrojem útlumu jsou rozbočovače kde 1-2 má cca 3,5 dB, 1-3 má cca 5 dB, 1-4 cca 6,5 dB, 1-6 má cca 9 dB a 1-8 cca 12 dB

Zásadně doporučujeme používání rozbočovačů z F připojením namísto plechových IEC

Účastnická zásuvka koncová má útlum cca 3,5 dB, průběžná cca 7 dB. Proto se doporučuje místo sériového zapojení několika průběžných zásuvek za sebou udělat spíše hvězdicový rozvod ( pavouka ) kde je signál veden z rozbočovače do každé zásuvky zvlášť přímo kabelem

Mám koupit venkovní kabel (černý) nebo stačí vnitřní (bílý)? 

Zde je rozhodující kudy kabel povede - pokud bude ležet na střeše vystaven povětrnosti určitě zvolte černé venkovní provedení - životnost venku je více než dvojnásobná. PVC obal bílého koaxiálu se většinou venku rozpadne cca po 3 - 5 letech, černý vydrží 7 - 10 let.

Jaký průměr mám zvolit?  

Na základě zkušeností montérů anténní techniky - 90% našich odběratelů volí 5 mm koaxiál - lépe se s ním pracuje, dá se snadněji protáhnout do husích krků a také se dá snadno zalištovat nebo schovat pod koberec. Rozdíl útlumu oproti silnějším průměrům je při běžných trasách do 50 metrů zanedbatelný.

Mám rozbočovač umístit na půdě - nebo radši stáhnout signál do přízemí a potom rozbočit? 

Záleží na stavebních dispozicích vašeho domu - používají se i vertikální i horizontální rozvody - určitě doporučujeme zvolit hvězdicový rozvod - zvlášť vést kabel ke každé ( koncové ) účastnické zásuvce - nebo přímo k TV.

Konektory do TV jsou samci IEC ( s kolíkem ) a obecně je lepší zakončení kabelu F konektorem a následně redukce IEC-F než plastový konektor.

Samice IEC se používají na druhé straně účastnického kabelu a strkají se do účastnické zásuvky - pro hezčí dojem a větší praktičnost doporučujeme úhlové provedení aby kabel netrčel do prostoru , ale šel rovnoběžně dolů rovnoběžně se stěnou.